פרק 5: מבנה האתר

בתהליך התכנון של מבנה האתר מחליטים לגבי מגוון היבטים שישפיעו על האופן שבו המעצב מכין את העיצוב ועל האופן שבו בונה האתר מתכנן אותו מבחינה טכנית.

ביצוע תהליך אפיון מקיף ומקצועי הוא דבר חשוב באתר של כל ארגון, אך באתרים של ארגונים ומוסדות גדולים תהליך זה הוא קריטי (!!!!!) להשגת המטרה של בניית אתר שמועיל לארגון כלכלית, שיווקית ותדמיתית.

למעשה, במקרה של ארגונים גדולים, לרוב אתר אינטרנט הוא נדבך חשוב באסטרטגיה השיווקית והתקשורתית שלהם (שלא נדבר על הוצאה כספית של עשרות עד מאות אלפי שקלים). בהתאם לכך, אני טוען שהאפיון הוא החלק הכי חשוב בכל התהליך. העיצוב והביצוע של בניית האתר חשובים גם הם כמובן, אבל בלי אפיון מלא, מסודר ומקיף, כל העיצוב או הביצוע יכולים להיות לשווא אם הארגון יקבל תוצאה סופית לא טובה.

באילו אספקטים עוסקים במהלך תהליך האפיון?

להלן רשימה של היבטים שדנים בהם במהלך התכנון של מבנה האתר. על חלק מהם ארחיב בהמשך המאמר:

 1. היררכיית הדפים באתר – זהו נושא קריטי במבנה האתר שמתבטא בעיצוב, בתפריטים, בחוויית המשתמש ובסופו של דבר גם בא לידי ביטוי ברווח שהארגון יכול להפיק מהאתר. נושא ההיררכיה משתנה מאוד לפני גודל המלכ"ר.
  1. ארגונים גדולים: אם מדובר בארגון גדול, כמו עמותה ותיקה ועתירת תקציב, בית חולים, או מוסד אקדמי, סביר להניח שיש בארגון מחלקות רבות ושונות. לכל מחלקה יש צרכים שונים מבחינת אתר האינטרנט. בארגונים גדולים שווה להשקיע זמן רב בחשיבה על אופן החלוקה של ה'נדל"ן' של האתר בין החלקים השונים של הארגון.
  2. ארגונים קטנים ובינוניים: כאן נושא ההיררכיה הוא בדרך כלל פשוט יותר. תהליך זה כולל חלוקת מבנה האתר לחלקים לפי האסטרטגיה השיווקית של הארגון. למשל, ניתן לחלק את האתר לפי סוגי המידע השונים שהעמותה מעוניינת להראות לגולשים, כגון: מידע על התחום שבו עוסקת העמותה, סטטיסטיקות ונתונים על התחום שהארגון פועל בו או הבעיה שהארגון פועל לפתור, מתנדבים, תורמים, ועוד.
 2. כדאי להעריך את כמות הדפים הצפויים באתר. לארגונים קטנים זאת משימה קלה. בארגונים גדולים, כנראה שלא ניתן לדעת בוודאות, אלא רק להעריך. בעבר ניהלתי אתר אינטרנט יחסית חדש (בזמנו) של מוסד גדול עם 1,500 עמודים בשתי שפות. כשנכנסתי לתפקיד ניהול האתר, היו חסרים בו כשני שליש מהתכנים שהיו באתר הישן, תכנים שכנראה שלא הוזנו במהלך העברת התוכן מהאתר הישן לחדש. הארגון עצמו, שאתר האינטרנט הוא משני לפעילותו, לא ממש ידע בזמן אמת (לפני המסירה) על הפאשלה של חברת בניית האתרים. לקח לי מעל לחצי שנה לשחזר או לכתוב מחדש כמה מאות של דפים, ביניהם דפים עם תכנים שבורים שלא הוזנו כמו שצריך ואף דפים שהיו קיימים, אך התוכן בהם היה חסר במלואו.
 3. מבנה התפריט/ים – באתרים, בעיקר באתרים גדולים, לעיתים יש תפריט עליון ותפריט צדדי, וישנם אתרים שתמצאו בהם יותר מתפריט עליון אחד (למשל, שני תפריטים אחד מעל השני, אחד ראשי וגדול ואחד משני וקטן יותר). בהתאם לגודל האתר ולמבנה ההיררכי מחליטים לגבי כמות התפריטים והמבנה שלהם.
 4. מבנה כללי של דף הבית (פירוט בהמשך)

תפריטים

ברוב המוחלט של האתרים, התפריט הראשי נמצא בשורה בחלקו העליון של האתר (המכונה ה-header), ליד/מתחת ללוגו הארגון. אני ממליץ לשמור על תפריט זה מינימליסטי – עם כמות קישורים קטנה, ועם מילה אחת עד שתיים קצרות בכל קישור. אני מדבר כמובן על הקישורים הראשיים (אלו שנראים לעין כל הזמן בעת הניווט באתר), ולא על תתי-התפריט שנפתחים כאשר מעבירים את העכבר על קישורים בתפריט, שלגביהם יש פחות מגבלות (שם המגבלה היא בעיקר במובייל).

דף הבית

חלק מתהליך האפיון, אם בעבודה עם מאפיין שמתמחה בכך, עם המעצב, או עם בונה האתרים, הוא יצירת שלד כללי לאתר. דוגמה לחלק משלד כזה:

שרטוט של תכנון גס של דף בית של אתר

הדוגמה לעיל נעשתה באופן ידני עם "עפרון" ב"צייר" של Windows, על מנת להדגים את הפשטות המספקת על מנת ליצור מוק-אפ כזה, ועל מנת להמחיש שכל אחד יכול לעשות זאת.

דוגמה למוק-אפ של מבנה דף פנימי "רגיל" באתר, שנעשה בצורה מעט יותר מסודרת (אבל גם לא באמצעים מתקדמים – אלא אם תוכנת "צייר" נחשבת למתקדמת):

A mock-up of a website page

בדוגמה זו ניתן לראות שיש גם תפריט ראשי בחלקו העליון של האתר, ותפריט נוסף, או תת-תפריט, בצד ימין.

אם הארגון שלכם קטן, חפשו אתרים של ארגונים דומים לשלכם ומצאו מספר אתרים שמצאו חן בעיניכם ברמת המבנה. הציגו זאת למעצב ובונה האתרים והסתייעו בהם על מנת להחליט על מבנה אתר סופי.

במידה והארגון שלכם הוא גדול ואתר האינטרנט הוא מורכב, לשלב זה הייתי ממליץ להביא יועץ או לעשות את האפיון בליווי של איש מקצוע מחברת בניית אתרים המתמחה בפרויקטים מסוג זה. אני ממש לא הייתי ממליץ, במקרה של אתרים גדולים ומורכבים, לתכנן את מבנה האתר ואת ממשק המשתמש ללא ליווי וסיוע של איש מקצוע.

מבנה בסיסי של דפי האתר

דפי האתר ברוב אתרי התדמית בעולם מורכבים מ-3 חלקים עיקריים:

 1. הדר (Header) – החלק העליון בדף המכיל בדרך כלל לוגו, תפריט ראשי, ולעיתים אלמנטים נוספים. חלק זה לרוב זהה בכל דפי האתר.
 2. תוכן הדף (Main Content Section) – החלק העיקרי של הדף, המכיל את התוכן שלו. התוכן יכול להיות טקסט, תמונות, סרטונים, טפסי יצירת קשר ועוד אינסוף דברים.
 3. פוטר (Footer) – החלק התחתון, הזהה לרוב בכל דפי האתר. הפוטר בדרך כלל מובדל משאר האתר על ידי שימוש בצבע רקע שונה לתוכן בו. לרוב, הפוטר מכיל קישורים לדפים העיקריים באתר, קישורי יצירת קשר ומדיה חברתית, טפסי הרשמה לרשימת תפוצה, ושורת קרדיטים לחברת בניית האתרים, מעצב האתר, וציון של זכויות יוצרים © (copyright) לארגון על התוכן.

על מנת להדגים את החלוקה, אפשר להסתכל על דף הבית של המדריך הסגול:

Example of the Header-Content-Footer site structure/division

כמובן שאין חובה להיצמד למבנה הזה, אך זה המבנה הנפוץ ביותר בהפרש עצום מכל השאר. ישנם סוגים שונים של מבנים שמשתמשים בהם לעיתים, כגון אתרי דף אחד – באנגלית, "One Pagers", ששמים את כל התוכן שלהם באותו דף. מבנה זה נמצא בשימוש בעיקר בדפי נחיתה.

השלב הבא הוא לארגן ולתכנן את התוכן של האתר, ועל זה נדבר בפרק הבא.