במאמר זה אספר קצת על כל אחת מהפלטפורמות: וורדפרס (WordPress), דרופל (Drupal), ג'ומלה! (Joomla!) ו-וויקס (Wix), אציין יתרונות וחסרונות של כל אחת, ובכך אנסה לסייע לכם לבחור את הפלטפורמה המתאימה לאתר הארגוני שלכם.

וורדפרס (WordPress)

אתחיל במערכת ניהול התוכן הפופולרית ביותר בעולם, אשר לפי הערכות מותקנת בכ-30% מכלל האתרים הפעילים בעולם היום (נכון לזמן כתיבת מאמר זה, תחילת 2020). בארה"ב, לוורדפרס יש נתח שוק המוערך סביב 68% (!).

וורדפרס הוקמה בתחילה כמערכת לניהול ופרסום של בלוגים (blog – קיצור של הלחם הבסיסים web-log, יומן רשת), אך עם הזמן התרחבה, והתפתחה סביבה אקו-סיסטם שלם: מפתחי תבניות עיצוב (themes) ותוספים (plugins) המעניקים פונקציונליות שונות, בסיס משתמשים רחב ומגוון ובוני אתרים המתמחים בבנייה באמצעות הפלטפורמה.

יתרונות

 • קלה מאוד להתקנה
 • אלפי ערכות עיצוב חינמיות ובתשלום
 • אלפי תוספים חינמיים ובתשלום
 • קל למנהלי תוכן ללמוד להשתמש בה

מאוד פופולרית, ובהתאם יש בסיס ידע נרחב באינטרנט למקרה שצריך עזרה

חסרונות

 • ניתן להפוך אתר שעובד על וורדפרס ללא מאובטח בקלות ע"י אי-עדכון או התקנת תוסף לא מאובטח
 • לא תמיד מתמודדת יפה עם עומס רב של תוכן ותנועת משתמשים גדולה
 • לא בהכרח מתאימה לאתרים גדולים ומורכבים

לסיכום: לאתרי תדמית פשוטים למלכ"רים קטנים עד בינוניים – וורדפרס היא אופציה טובה מאוד ומומלצת. וורדפרס היא תשתית חינמית, היא מציעה המון אפשרויות לעיצוב ובנייה, והיא יחסית קלה לתפעול, דבר חשוב אצל ארגונים שבהם אין מנהל/ת אתר מקצועי/ת בתחום.

ג'ומלה! (!Joomla)

ג'ומלה היא המערכת השנייה הכי פופולרית בעולם, והיא קצת פחות אינטואיטיבית וידידותית למשתמש בהשוואה לוורדפרס. עם זאת, לצורך המשימה של ניהול תוכן, הוספת דפים חדשים ועריכת תוכן קיים – אין צורך בידע טכני או במיומנויות שלא ניתן ללמוד אותם במהירות. היוצרים של ג'ומלה מספקים מאגר מידע נרחב ומפורט (documentation) ומדריכי משתמש (user guides) באתר האינטרנט הרשמי של הפרויקט.

ג'ומלה היא מערכת גמישה ובנויה היטב, המאפשרת לבנות מגוון רחב של סוגים של אתרים מבלי להתפשר על קלות התפעול והשימוש ועל הביצועים של האתר. ג'ומלה מהווה סוג של עמק השווה בין וורדפרס, האינטואיטיבית אך מוגבלת, לבין דרופל, המורכבת אך העוצמתית ביותר מבין המערכות הנסקרות במאמר זה.

הקמת אתר ג'ומלה אצל ספק שירות אחסון שמתמחה בפלטפורמה היא מומלצת, שכן הם יוכלו לספק תמיכה מקצועית ועזרה בתפעול ועדכון המערכת.

יתרונות

 • קלה יחסית להתקנה
 • אלפי תוספים (extensions) ותבניות (themes) חינמיים ובתשלום
 • יש בסיס ידע נרחב באינטרנט ופורומים פעילים עם מומחים
 • מערכת גמישה

חסרונות

 • לא מערכת אינטואיטיבית, דורשת הסתגלות
 • התוספים שבתשלום יכולים להיות יקרים
 • חלק מהתוספים דורשים תהליכי עדכון ידניים אשר יכולים להיות מסובכים למשתמש הממוצע

לסיכום: לאתרים בינוניים-גדולים אשר דורשים פונקציונליות מעט מורכבת, למלכ"רים בינוניים עד גדולים – ג'ומלה היא אופציה טובה. הפלטפורמה מהווה פשרה טובה בין וורדפרס לדרופל, והגמישות שהיא מציעה יכולה להיות שימושית לארגונים שצריכים אתר אינטרנט עם פונקציות יותר מורכבות מאלו שניתן למצוא בדרך כלל באתרי תדמית פשוטים.

במקרה שתבחרו בג'ומלה, חשוב לדרוש הכשרה מקיפה מחברת בניית האתרים על המערכת, וכתלות במשאבים, ייתכן ששווה לארגון לשקול לחתום עם החברה חוזה של אחזקה ותפעול שוטף.

דרופל (Drupal)

דרופל היא המערכת השלישית הכי פופולרית לניהול תוכן באתרי אינטרנט, והיא משמשת אתרים בכל הגדלים, מקטן ועד גדול. מדובר באחת המערכות החינמיות החזקות ביותר בשוק, אך יחד עם זאת היא גם דורשת את המיומנות הטכנית הגבוהה ביותר.

במקור, דרופל פותחה על מנת לתפקד כפורום מקוון לסטודנטים, והיא בנויה בצורה של מודולים – ההתקנה הראשונית היא מאוד בסיסית, ועליה ניתן להוסיף מודולים, כגון ממשק ניהול ל"בק-אופיס" של האתר, ממשק ליצירת טפסים (כמו טפסי "צור קשר"), תוסף לגיבוי והעברה של האתר בין שרתים, ועוד.

אם אתר האינטרנט הארגוני הוא גדול ומורכב, סביר להניח שתעסיקו מנהל אתר בחצי-משרה עד משרה מלאה. במידה והאתר יושב על דרופל (או אפילו על ג'ומלה), אני ממליץ לוודא שמנהל האתר הוא בעל ידע לכל הפחות ב-HTML (שפת הסקריפט שאיתה בונים דפי אינטרנט) ו-CSS (השפה שבה משתמשים בעיצוב אתרים). יש יתרון גדול למועמד למשרה כזו אם הוא יודע גם PHP, שזו השפה שבה נבנו וורדפרס, ג'ומלה ודרופל.

יתרונות

 • עיצוב מודולרי – מה שלא צריכים שיהיה במערכת, לא חייבים להתקין
 • יש בסיס ידע נרחב באינטרנט ופורומים פעילים עם מומחים
 • מערכת גמישה ועוצמתית המאפשרת לבנות אתרים מורכבים ואפליקציות רשת מורכבות

חסרונות

 • מערכת מורכבת ולא קלה לשימוש, דורשת איש מקצוע לתפעול ותחזוקה
 • בניית אתר בדרופל היא בדרך כלל לא זולה, כפועל יוצא מהמומחיות הנדרשת לכך ומהמורכבות של תהליך הבנייה

סיכום: אני הייתי ממליץ על דרופל לארגונים גדולים המתכננים אתר גדול ומורכב. כמובן שצריך שיהיה תקציב הולם, ומאוד מומלץ שיהיה אדם בארגון שתפקידו יהיה מנהל אתר. מומלץ מאוד שלמנהל אתר יהיה ידע ב-HTML ו-CSS, והיכרות עם הפלטפורמה שעליה יושב האתר (או כמובן אם יעבור הכשרה מתאימה אצל חברת בניית האתרים).

וויקס (Wix)

וויקס היא מערכת קוד סגור (מערכת שלא ניתן לערוך ולשנות את הקוד של במלואו) שמאפשרת לכל אחד לבנות אתר ללא שום ידע בקוד. לדעתי, וויקס היא מערכת נהדרת ומרשימה שמתאימה בעיקר לעסקים קטנים מאוד דלי-תקציב (למשל, עסקים ועמותות של איש אחד) שמעוניינים בנוכחות אינטרנטית מותאמת-אישית שיוכלו לשלוט בתוכן שלה ללא עזרת בונה-אתרים.

יתרונות

 • ממשק קל לשימוש
 • מאפשר לבנות אתר אינטרנט בסיסי ללא ידע בתכנות
 • ניתן להשיג תמיכה בעברית
 • WiX ADI מאפשרת להקים אתר בסיסי (starter site) באופן כמעט אוטומטי

חסרונות

 • מערכת "סגורה" – לא ניתן לבנות בה כל סוג אתר שרוצים, מוגבלת ביכולת ההתאמה האישית
 • האתר יושב על שרתים של וויקס, אין שליטה לבעל האתר על רמת השרת
 • בקרב מקדמי אתרים, אתרי וויקס ידועים כקשים לקידום

מערכות נוספות לניהול תוכן

יש בעולם מעל 1,000 פלטפורמות שונות לניהול תוכן. חלקן עובדות כמו וורדפרס או ג'ומלה, ומציעות מערכת שלמה לניהול כל האספקטים של האתר באותו מקום. חלקן מערכות "סגורות" חיצוניות, אשר מתחברות לתשתית של האתר ומאפשרות ניהול תוכן בנפרד מכל שאר האספקטים הטכניים של האתר [כמו Umbraco למשל, שמותאמת לאתרים שנבנים במסגרת (framework) בשם asp.net של מייקרוסופט]. מערכות מסוג זה מאפשרות למנהלי תוכן לפשט את תהליך יצירת הדפים, הזנת התכנים וניהול המדיה (תמונות, סרטונים, קבצי PDF וכו'). החיסרון של מערכות "סגורות" הוא חוסר גמישות – במקרים רבים במערכות כאלו עריכת דפים מתבצעת באמצעות ממשקי עריכה פשוטים שמגבילים את היכולת לעצב דפים שונים באתר בכל אופן שרוצים, לא מאפשרים לשנות אלמנטים בעיצוב המסגרת של האתר (הדר ופוטר, תפריט צד וכד') ומגבלות נוספות.

איך לבחור את הפלטפורמה המתאימה לאתר הארגוני שלכם

אתחיל ואומר שאין תשובה אחת חותכת לשאלה "איזו פלטפורמה מתאימה לאתר הארגוני שלנו?", שכן כל ארגון הוא שונה, צרכיו ומטרותיו שונים, וכמובן שהגודל והתקציב שונים. אם מצאתם איש מקצוע או חברת בניית אתרים שאתם סומכים עליהם, תראו מה הם מציעים. במקרה של אתר גדול ומורכב לארגון גדול, שבנייתו מהווה הוצאה כספית גדולה, אני ממליץ אפילו לקבל מספר חוות דעת והצעות לפלטפורמות לפני שסוגרים עם חברה לביצוע הפרויקט.

אתרים קטנים-בינוניים

לאתרים קטנים אני ממליץ על שימוש בפלטפורמה כוללת כמו וורדפרס או ג'ומלה, המאפשרות ניהול אתר פשוט וקל. במקרה של אתרים יחסית פשוטים ולא מאוד גדולים (נניח, עד כמה עשרות עמודים) – אני לא רואה צורך במערכות מורכבות ויקרות שדורשות אנשי מקצוע לתפעול. לעסקים ועמותות מאוד קטנים (1-3 אנשים) שצריכים להקים נוכחות אינטרנטית במהירות ותקציבם מוגבל, כדאי לבדוק את וויקס.

לאתרים גדולים

מערכות "סגורות" לניהול תוכן מתאימות יותר לאתרים מורכבים בעלי כמות גדולה מאוד של דפים. זאת מכיוון שבעוד שהיא מגבילה את היכולות של מנהלי התכנים באתר ליצור תוכן מותאם אישית מבחינה עיצובית ומבנית בדפים ספציפיים, היא למעשה מפשטת את ניהול הדפים ושומרת על המבנה והעיצוב של האתר אחידים.

הפרק הבא: עיצוב האתר: דגשים לארגונים קטנים ובינוניים

כתיבת תגובה