ברוכים הבאים לבלוג של מדריך 'אתר למלכ"ר'!

את הפוסט הראשון שלי בבלוג החלטתי לכתוב על התהליך שעברתי מהרגע שחשבתי על הרעיון של הקמת האתר הזה ועד שהוא הפך למציאות.

האתר הוא תולדה של החוויות האישיות שלי בשנים האחרונות ממפגשים עם עמותות ומוסדות ציבוריים – גם כמועסק וגם כאיש מקצוע בתחום השיווק באינטרנט ובניית האתרים. אני מקווה שהפוסט הזה ידגים כיצד יישמתי באתר זה באופן מעשי את רוב התהליכים שעליהם אני מדבר במדריך. מזהיר מראש, הפוסט קצת ארוך (אבל לא יותר מדי).

ההתחלה – איך מתחילים לתכנן אתר אינטרנט?

הרעיון התגבש במחשבתי לאחר שסייעתי לשני מכרים עם אתרי האינטרנט של העמותות שבהם הם עבדו. הבנתי כמה התחום של בניית אתרים לא ברור או למי שלא מתעסק בו באופן פעיל.

חיפשתי באינטרנט מדריך שמסביר היטב ובצורה בהירה ומעודכנת את התהליך של בניית אתרים. מצאתי שני מדריכים מקוונים המוקדשים לנושט, אך אף אחד מהם לא הרגיש מקיף ונעים לקריאה ומספיק רלוונטי למלכ"רים בכדי שאוכל להפנות אליו חברים ומכרים ששואלים אותי על הנושא. זה היה מבחינתי הטריגר לכתיבת המדריך הזה.

שלב ראשון – סיעור מוחין

זה אולי יישמע מצחיק, אבל כשהתחלתי לתכנן את האתר הדבר הראשון שעשיתי הוא לקחת מחברת וליצור "שמש אסוציאציות". חשבתי על כל האספקטים והמושגים שקשורים לתהליך של בניית אתר ורשמתי אותם סביב ה"שמש".

שמש אסוציאציות לבניית אתר

לאחר מכן, עברתי על כל האסוציאציות שכתבתי ב"שמש", ומספרתי אותם לפי סדר הפעולות שבו הם בדרך כלל מופיעים בתהליך תכנון ובניית האתר.

אפיון - קהל יעד, מבנה האתר וחלקיו

לאחר מכן, עברתי לשלב האפיון.

שלב שני – שלב האפיון

ניסוח מטרות לאתר

כשלב ראשון בתהליך האפיון, ניסחתי לעצמי את המטרות שישרת האתר – סיוע ליזמים חברתיים ועובדי עמותות ומוסדות ציבוריים להכיר טוב יותר את התהליך של בניית אתר אינטרנט ארגוני.

התחום של בניית אתרים הוא מורכב, לעיתים אמורפי ומלא בחובבנים ובשרלטנים. המטרה הסופית של המדריך היא שאותם מלכ"רים יוכלו לגשת לפרויקט בניית האתר הארגוני עם ידע מוקדם שיאפשר להם לקצר משמעותית את זמן הפרויקט, להוזיל עלויות (ע"י הכנה מוקדמת נכונה), וכמובן למצוא אנשי מקצוע רציניים שיספקו להם אתר אינטרנט ברמה גבוהה שיקדם את מטרות הארגון.

קהל היעד

לאחר ניסוח המטרות, ניסיתי למקד את קהל היעד שאליו אייעד את מדריך בניית האתרים למלכ"רים. על בסיס הניסיון שלי וההיכרות שלי עם מלכ"רים קטנים וגדולים, הגעתי למסקנה שקהל היעד העיקרי שלי הם אנשי דוברות ושיווק בעמותות ובמוסדות ציבוריים, ולעיתים גם מנכ"לים (במקרה של ארגונים קטנים). מדובר לרוב באנשים לא טכניים, ללא ידע מוקדם בתחום של בניית האתרים, שבמקרים רבים מוטלת עליהם המשימה של ניהול בניית (או חידוש) האתר הארגוני.

בהתאם לכך, לכל אורך כתיבת המדריך השתדלתי להסביר על הנושאים ממש מהבסיס ולהמנע ממונחים מה"עגה המקצועית", חוץ מאשר במקרים שבהם נראה לי חשוב שהקוראים יכירו נושא ספציפי כזה או אחר.

תכנון מבנה האתר

בתכנון מבנה האתר עבדתי על יצירה של מבנה פשוט, שיאפשר ניווט קל ואינטואיטיבי.

לטובת כלל האתר הלכתי על תפריט ניווט עליון מינימליסטי, הכולל פונקציית חיפוש. בדפי המדריך הוספתי תפריט צד שיופיע בכל דפי המדריך ויאפשר התמצאות ותנועה מהירה וקלה בין הפרקים השונים.

בחרתי במבנה אתר פשוט – אזור באתר המוקדש למדריך, אזור באתר המוקדש לבלוג, ודף אודות קצר עם אפשרות ליצירת קשר.

החלטתי שהמדריך יהיה מחולק לפרקים, כל פרק בדף אחד. כמו כן, החלטתי שפרקים שעוסקים באותו נושא יקבלו תגים (Tags) שיופיעו מתחת לכותרת הפרק, כאשר לחיצה על התג תאפשר למשתמש לראות את כל הפרקים שקיבלו את אותו תג. לדוגמא, אם יש מספר פרקים שעוסקים בתחום של עיצוב האתר, בכל פרק אוסיף תג של "עיצוב האתר". לחיצה על הקישור "עיצוב האתר", שיופיע מתחת לכותרת בפרקים שעוסקים זאת, תשלח את הגולש לדף שמרכז את כל הפרקים שעוסקים בעיצוב האתר. עבודה עם תגים גם מסייעת למנועי חיפוש לאנדקס* את האתר בצורה יותר טובה.

* "לאנדקס" => הכוונה היא סריקה של האתר וצירופו לרשת האתרים אשר מידע עליהם שמור במנוע החיפוש. פעולה זו מביאה לכך שכאשר משתמשים מחפשים במנוע החיפוש ביטויים הקשורים לאתר – הוא יופיע בתוצאות החיפוש.

השלב הבא – כתיבת התוכן

אחרי האפיון ישבתי לכתוב את התוכן של האתר, והוא המדריך.

כתבתי אותו לאורך מספר חודשים, והוא עבר כמה גלגולים עד שהגיע למבנה שמופיע באתר כיום. עם זאת, בגדול הוא מבוסס על אותה רשימת נושאים וביטויים שדיברתי עליה בתחילת הפוסט, המבוססת על שמש האסוציאציות שיצרתי בתחילת התהליך.

עיצוב האתר

כשלב ראשון בתהליך עיצוב האתר, עברתי מחדש על האפיון הראשוני ועל בסיסו ציירתי במחברת כמה שלדים, או "גרידים" (grids) אפשריים למבנה של דף במדריך ודף בבלוג. לדוגמא:

[תמונה]

לאחר שבחרתי שלד למדריך ולבלוג שמשקף את האפיון שלי בצורה הטובה והנקייה ביותר, עברתי לעיצוב דף הבית. גם לטובת דף הבית יצרתי סקיצות של כמה מבני דף שונים (ראו תמונה).

שרטוטים אפשריים למבנה דף הבית

מתוכם בחרתי את ה"גריד" שלדעתי יקדם את מטרות האתר בצורה הטובה ביותר.

לטובת היישום של עיצוב האתר השתמשתי בתבנית מוכנה פופולרית וחינמית בשם OceanWP (ממליץ עליה). על גבי תבנית זו ערכתי התאמות אישיות לפי הצרכים שאפיינתי לאתר בשלבים המוקדמים יותר של התהליך. לאחר מכן בחרתי תמונות לפוסטים, ערכתי שינויים עיצוביים וסגנוניים, הוספתי את טפסי ההרשמה לרשימת התפוצה וטפסי יצירת הקשר וזהו – סיימתי!

למעשה, לא ממש סיימתי, מפני שעל מנת שאתר אינטרנט יהיה איכותי ורלוונטי, הוא דורש תחזוקה ועדכון שוטף (יחסית) של התכנים. אך האתר מוכן לעלות לאוויר!

מקווה שהצלחתי להדגים בפוסט כיצד השתמשתי בשיטות ובעקרונות המפורטים במדריך כדי לבנות את האתר הזה, ושהתהליך שתיארתי אכן מהווה דוגמא בסיסית לאופן היישום של הכלים שאני מנסה להקנות באמצעות המדריך.

נתראה בפוסט הבא!

כתיבת תגובה