פרק 16: עלויות בניית אתר ארגוני

הקדמה בנושא העלויות

בפרק זה אעסוק בעלויות של עיצוב, אחסון, בניה, רכישת דומיין (כתובת אינטרנט) ותחזוקה של אתר אינטרנט.

כבר נגעתי בקצרה בנושא העלויות בפרקים על עיצוב האתר. מדובר כנראה בנושא הטעון והשנוי ביותר במחלוקת בכל המדריך הזה. לפני שאעסוק בעלויות עצמן, אבקש לומר שהעלויות שאציין בפרק זה הן הערכות כלליות בלבד, ואני לא בהכרח ממליץ להקיש מהן באופן אוטומטי לגבי הארגון שלכם. על מנת לגבש תקציב לעיצוב ובניית אתר, רוב הארגונים דורשים בחינה של מצב הארגון (ע"י הארגון עצמו), תקציב השיווק/דוברות של הארגון, הצרכים של הארגון מבחינת מקומו של האתר באסטרטגיה הארגונית וכו'.

ועכשיו לנושא עצמו. מאז הפריצה המטאורית של מערכת ניהול התוכן וורדפרס (WordPress) כפלטפורמה לבניית אתרים (במקום רק בלוגים, שלשם כך פותחה במקור), תחום בניית האתרים עבר מהפכה. תחום שפעם היה שמור למתכנתי Web בעלי הכשרה טכנית רחבה ולחברות מבוססות שהתמחו בכך, הפך לפרוץ: באמצעות קורס של 10  מפגשים (נניח), כל אחד יכול להפוך ל"בונה אתרים". וורדפרס מאפשרת לאנשים עם מעט מאוד השכלה בתחום הטכני של בניית האתרים (כגון שליטה בשפות התכנות והתסריט הרלוונטיות), ועם הכשרה של מספר שעות לימוד אינטנסיביות, לבנות אתרי תדמית בסיסיים.

מנקודת המבט שלכם המלכ"רים, לבשורה זו יש יתרונות וחסרונות.

החיסרון הוא שיש מספר גדול מאוד של אנשים אשר קוראים לעצמם בוני אתרים, ולא תמיד קל לדעת מי באמת איש מקצוע ברמה גבוהה ומי לא. חפשו המלצות מאנשים שאתם מכירים וסומכים עליהם, ואם לא מצאתם, בדקו היטב את תיקי העבודות של בוני האתרים שמציעים לכם את שירותיהם.

היתרון הוא כמובן פתיחת השוק לתחרות והורדת מחירים. אם פעם השוק נשלט על ידי מעטים ויכול היה להיות מאוד יקר לבנות אפילו אתר תדמית בסיסי, היום אפשר למצוא בונה אתרים בתחילת דרכו שיעשה את העבודה ברמה סבירה ב-3,000 ש"ח.

במקרה של ארגונים/מוסדות גדולים

במידה ומדובר בארגון גדול או מוסד עם דרישות מורכבות לאתר – המאמר הזה פחות רלוונטי לכם. במקרה שלכם הייתי ממליץ לכם, עוד לפני שאתם ניגשים למצוא חברה שתבנה לכם את האתר, לנסות ולערוך אפיון בעצמכם לאתר החדש שאתם מעוניינים לבנות (ואפילו לשכור ייעוץ מקצועי לטובת התהליך במקרה הצורך). לאחר מכן, הייתי ממליץ לכם לסקור מספר חברות שונות המתמחות בבניית אתרים גדולים ומורכבים, ולוודא שיש איש/אשת מקצוע במחלקה בארגון שאחראית על הקמת האתר החדש (בין אם זה השיווק, הדוברות או אפילו מחלקה טכנית כמו מערכות מידע) שמבין בתחום של בניית אתרים ויכול לייצג את המוסד מול חברת בניית האתרים לאורך כל התהליך. בעיני מדובר בעניין קריטי – אם אין בארגון שלכם אף אחד שמבין בתהליך של אפיון ובניית אתר מורכב, תשקלו לשכור את שירותו של יועץ מקצועי שייצג את האינטרסים של הארגון לאורך התהליך ויוודא שהתוצר שיתקבל בסופו הוא איכותי, מודרני, שימושי ותקין ב-100%.

בתכל'ס, כמה יעלה לנו?

עלויות של בניית אתרים נעות בין 2,500 ₪ ועד לעשרות ומאות אלפי שקלים, כתלות בארגון, באפיון ובפונקציונליות הנדרשת מהאתר.

ישנם חברות ובוני אתרים המציעים "באנדל" (חבילה) של שירותי עיצוב ובנייה של אתר במחירים שציינתי לעיל, שנחשבים למחירים נמוכים במיוחד. בדרך כלל, הצעות בטווחי מחירים מסוג זה הן לאתרי וורדפרס מבוססי תבנית קנויה (מהן תבניות "פרימיום"?), המתאימים לעמותות וארגונים קטנים.

עיצוב גרפי

אני ממליץ ככלל לעבוד עם מעצב/ת גרפי/ת לעיצוב האתר, עם עדיפות לבוגרי בתי ספר לעיצוב כמו בצלאל ושנקר שיש להם ניסיון עם עיצוב אתרים. עלויות של עיצוב אתר תדמיתי בסיסי (6-8 עיצובי עמודים – דף בית, צור קשר, אודות בלוג, וכו') נעות לרוב בטווח שבין 3,000-6,000 ש"ח.

סכומים באזור ה-2,000-3,000 ש"ח הם מקובלים במקרה של מעצב/ת בתחילת דרכם שבונים תיק עבודות, ומדובר בעיצוב אתר תדמית המבוסס על תבנית מוכנה (למשל, במקרה של עבודה עם וורדפרס).

הצעות לעיצוב בסכומים של 6,000 ש"ח ומעלה תקבלו כנראה במקרים של מעצב/ת מקצועי/ת ובעל/ת ניסיון, ובמקרה שעיצוב האתר ובנייתו לא בהכרח מתבססים על תבניות מוכנות.

* כלל אצבע: אם עובדים עם וורדפרס/ג'ומלה/דרופל עם תבניות עיצוב מוכנות, עלויות העיצוב אמורות באופן כללי להיות נמוכות יותר בהשוואה לעיצוב של אתר שנבנה בהתאמה אישית.

אחסון אתרים – שירותי אחסון

למידע מפורט יותר על הנושא, אתם מוזמנים לקרוא את הפרק שעוסק בהרחבה באחסון האתר הארגוני, שם גם עסקתי בנושא המחירים.

בקצרה, לאתרי אינטרנט בישראל עולם שירותי האחסון מתחלק לכמה קטגוריות עיקריות:

  1. אחסון שיתופי בחו"ל: האופציה הזולה ביותר. לעמותות וארגונים קטנים צריכים בסה"כ אתר תדמית בסיסי, אחסון שיתופי במחיר של 3-6$ לחודש (לשנה עד שלוש שנים הראשונות בדרך כלל) יכולה להיות אופציה טובה. דוגמאות לחברות אחסון כאלו: Fastcomet, BlueHost, GoDaddy, Siteground.
  2. אחסון בשרת וירטואלי/ייעודי בחו"ל: חברות אחסון בחו"ל כמו אלו שצוינו בסעיף הקודם מציעות גם אחסון מהיר יותר בשרתים פרטיים – שרת וירטואלי פרטי (VPS) או שרת ייעודי (dedicated server).המחירים מתחילים מ-$20 לחודש לשרת וירטואלי ומכ-$80 לחודש לשרת ייעודי. אני באופן אישי לא רואה סיבה לעשות זאת כל עוד יש שירותי אחסון דומים בישראל.
  3. אחסון בשרת שיתופי ישראלי: ישנם לא מעט חברות בישראל המציעות שירותי אחסון אתרים שיתופי במחירים החל מ-₪25. ההצעות נעשות בדרך כלל בצורה של חבילות, כאשר ההבדלים ביניהן (ובין חברות האחסון השונות) מתבטאים בשטח אחסון, הגבלה/אי הגבלה על תעבורה חודשית, כמות דומיינים (כתובות אתר) שניתן לשייך לחשבון, כמות תיבות דוא"ל ועוד. חבילות הביניים נעות סביב מחירים של ₪50 לחודש. שני היתרונות העיקריים באחסון שיתופי בישראל הם מהירות הטעינה לגולשים ישראליים ותמיכה מקומית בעברית. אם אתם בטוחים שאתם רוצים לאחסן בשרת שיתופי ישראלי ולא בחו"ל, כדאי לכם לבחור שירותי אחסון שאתם יודעים שמעניק תמיכה מהירה ומקצועית בזמינות מלאה.
  4. אחסון בשרת וירטואלי/ייעודי בישראל: חבילות שרת וירטואלי אצל ספקים ישראליים מתחילות מסביבות ₪100 לחודש ונעות עד ל-₪600 ויותר.
  5. אחסון על שרת וירטואלי בסביבת ענן: חברות כמו מייקרוסופט, אמזון, וגוגל מציעות שירותי עיבוד ואחסון על ענן. ישנן חברות ישראליות המציעות שירותי ענן, אם כי החברות הבינלאומיות הגדולות הינן המובילות בתחום. היתרונות העיקריים בשירותים כאלו הם מהירות וגמישות.

דומיין – עלויות רכישת כתובת לאתר

דומיינים (Domain Names), או "שמות מתחם" בעברית, ניתן לרכוש רק מספקים מורשים. גם במקרה זה יש הבדל בין ספקים ישראליים לספקים בינלאומיים. דומיינים בעלי סיומת ישראלית (il) ניתן לרכוש אך ורק דרך רשמי דומיינים ישראליים המוסמכים לכך ע"י איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC). את רשימת הספקים הישראלים המורשים ניתן למצוא כאן. סיומות ישראליות כוללות בין השאר את הסיומות co.il, org.il ו-net.il. מחירו של דומיין ישראלי בדרך כלל נע בין ₪50-60 לשנה.

דומיינים בינלאומיים (.com, .net, .org) ניתן לרכוש גם מספקים ישראליים וגם מספקים בינלאומיים. אני לא רואה סיבה לרכוש דומיין בינלאומי מספק ישראלי, במיוחד מכיוון שברוב המכריע של המקרים, תוכלו לרכוש את אותו דומיין מספק בינלאומי במחיר זול משמעותית מאשר אצל ספקים ישראליים. אצל הרשמים הגדולים (כמו GoDaddy) ניתן למצוא דומיין .com במחיר של 1$ לשנה/שנתיים הראשונות.

הפרק הבא: תהליך העבודה מול חברת בניית האתרים