פרק 11: עיצוב האתר – אודות "תבניות פרימיום"

פלטפורמות ניהול התכנים הפופולריות בישראל (כדוגמת וורדפרס, ג'ומלה, וויקס) מאפשרות להתקין באתר תבניות עיצוב מוכנות מראש. ישנן תבניות חינמיות ותבניות בתשלום. תבניות העיצוב לרוב כוללות מבני דפים מעוצבים מראש לדף הבית, לדפי פוסטים (במקרה של בלוג), לגלריות תמונות, לדף יצירת קשר וכדומה. ברוב המקרים, גם אם משתמשים בתבנית עיצוב מוכנה מראש, יש צורך בעבודה של שינויים והתאמות בתבנית על מנת להתאים את המבנה והעיצוב לאפיון שנקבע בשלב מוקדם יותר.

יש אנשים בתחום המכנים תבניות שעולות כסף "תבניות פרימיום". מחירן של תבניות בתשלום בדרך כלל נע בין 29-59$. רוב התבניות הפופולריות בשוק העולמי אינן מותאמות מראש לשפות הכתובות מימין לשמאל (כגון עברית או ערבית), ולכן אם בוחרים לקנות תבנית מאחד האתרים הבינלאומיים, יש לוודא שזאת תבנית שמותאמת גם לכיוון הכתיבה בעברית (right-to-left, או בקיצור RTL). ניתן להתאים גם תבניות שאינן מותאמות מראש אך הדבר כרוך בתוספת תשלום לבונה האתרים.

בשנים האחרונות, בעקבות שחרורם של כלים לבניית אתרים ללא צורך בידע בתכנות (no-code), תבניות הופכות להיות פחות ופחות פופולריות, ובצדק. המובילה בקטגוריה היא חברה ישראלית בשם אלמנטור, שמפתחת מוצר בשם Elementor Website Builder, המאפשר לבנות אתרים בהתאמה אישית בצורה יחסית גמישה ונוחה.
גילוי נאות: אני עובד בחברת אלמנטור.

אם אתם מעוניינים לבנות אתר בהתאמה אישית מלאה, שתוכלו (תיאורטית, עם קצת למידה) לתחזק ולערוך אותו אחרי שהוא בנוי, בניית אתרים על בסיס כלים כמו אלמנטור זאת האופציה שאני אישית ממליץ עליה.

הערה חשובה: כלים כמו אלמנטור לא מייתרים את הצורך בשכירה של בונה האתרים. בדומה לפוטושופ למשל, מדובר בכלים שיש להם עקומת למידה ודורשים זמן הכשרה ולימוד. על מנת לנצל את מלוא האפשרויות שהכלים מציעים, וכמובן לדעת להתחשב במגבלות שלהם, נדרשת מומחיות, מיומנות וניסיון.

הפרק הבא: החוזה עם המעצב