פרק 8: מהי מערכת ניהול תוכן?

מהי מערכת ניהול תוכן?

מערכת לניהול תוכן (באנגלית: Content Management System, או CMS), היא אפליקציה אינטרנטית המאפשרת למשתמש ליצור, לערוך ולנהל תוכן דיגיטלי. קיימות ברשת מעל ל-1,000 מערכות לניהול תוכן אינטרנטי, רבות מהן חינמיות אך יש גם פלטפורמות רבות בתשלום.

למרות קיומן של מס' גדול כל כך של פלטפורמות, ישנן פלטפורמות בודדות ששולטות בשוק הבנייה והניהול של אתרי האינטרנט, וביניהן: וורדפרס (WordPress), ג'ומלה (Joomla), דרופל (Drupal), TYPO3, ובלוגר (Blogger, אשר כפי ששמה רומז, משמשת בעיקר לבלוגים). ישנן מערכות נוספות פופולריות במיוחד, המיועדות לאתרי קניות (e-Commerce) כמו Shopify ו-Magento.

נכון לזמן כתיבת מאמר זה, וורדפרס היא הפלטפורמה הכי פופולרית ברשת בהפרש גדול מהשאר, כאשר מתבססים עליה (לפי הערכות) למעלה מ-25% מאתרי האינטרנט הפעילים בעולם, כ-18 מיליון אתרים.

אחת הסיבות לכך ששלושת הפלטפורמות המובילות – וורדפרס, ג'ומלה ודרופל – הן הפופולריות בעולם, היא שהן פלטפורמות חינמיות בקוד פתוח. המשמעות של "קוד פתוח" היא שכל הקוד שמרכיב את הפלטפורמה חשוף לקהל הרחב, רישיון השימוש בו לא עולה כסף ומותר לכל מי שרוצה לערוך בו שינויים. סיבות נוספות הן הפשטות, נוחות השימוש וקלות ההתאמה האישית של הפלטפורמות לצרכי הלקוחות: יישום של ערכות עיצוב מוכנות מראש, קיומם של תוספים והרחבות מוכנים מראש המעניקים לאתרים יכולות שלפני כן דרשו עבודת קידוד מסובכת ויקרה, ועוד.

ניתן גם להכניס את וויקס (Wix) הישראלית לקטגוריה, אם כי היא לא בדיוק מערכת קלאסית של ניהול תוכן. עוד על פלטפורמת וויקס ניתן למצוא במאמר נוסף באתר המשווה בין הפלטפורמות הפופולריות בישראל.

האם האתר הארגוני שלכם צריך מערכת ניהול תוכן?

כפתיח למענה על השאלה הזאת, אתן את התשובה הקצרה והצפויה – זה תלוי.

הדבר תלוי בצרכים של הארגון ובתפקיד שהארגון מעוניין שהאתר ימלא באסטרטגיה השיווקית הארגונית. כיום במקרים רבים אתר האינטרנט הארגוני מתפקד כחזית הראשונה במפגש בין אנשים לבין הארגון. בהתאם לכך, ארגונים רבים אוהבים לעדכן את התוכן באתר שלהם לעיתים קרובות. אם האתר לא מנוהל באמצעות מערכת לניהול תוכן, ביצוע עדכונים מעין אלה הופך למשימה מסובכת ולרוב דורשת תשלום לבונה אתרים/מתכנת חיצוני.

במידה והאתר הארגוני מבוסס על מערכת ניהול תוכן נוחה ופשוטה, גם עובדי ארגון בעלי ניסיון (או כאלה שעברו הכשרה קצרה) יוכלו לערוך בעצמם את תכני האתר בעת הצורך, להוסיף מאמרים, חדשות ועוד.

אם לסכם בקצרה: אלא אם תכני האתר לא אמורים להשתנות בכלל באופן קבוע, אני בהחלט ממליץ להשתמש במערכת ניהול תוכן. על אחת כמה וכמה כשמדובר באתרים גדולים עם עשרות ומאות עמודים – במקרים כאלה חובה מערכת ניהול תוכן אמינה ומהירה.

על מנת לסייע לכם לבחור את מערכת ניהול התוכן המתאימה לכם, אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר על פלטפורמות בניית האתרים: וורדפרס, וויקס, דרופל וג'ומלה.