פרק 4: קהל היעד – המשתמש במרכז

כאשר מאפיינים, מעצבים ובונים אתר – קהל היעד צריך להיות מוקד החשיבה. על הארגון לענות על השאלה "את מי האתר ישרת?". אם יש קהל יעד עיקרי, כגון תורמים, מתנדבים, או מוטבים, על הארגון לשקול שהאתר, או לפחות דף הבית שלו, יפנה בעיקר לאותו קהל ויניע את אותו קהל לפעולה הרצויה.

דוגמאות:

  1. נניח שארגון בונה אתר שמטרתו העיקרית היא גיוס תרומות, ירצה לשים במרכז את הפעילות שלו, לכלול בתפריט קישור ייעודי עם הכותרת "תרומות" או "תורמים", ולכלול במבנה האתר אלמנטים מניעים לפעולה (בשפה המקצועית קוראים לזה Call to Action, קריאה לפעולה) כגון כפתור שכתוב עליו "מעוניינים לתרום?" או "אני רוצה לתרום" בדף הבית / בכל דפי האתר.
  2. בית חולים שבונה אתר שמטרתו למשוך נשים בהריון לבחור בו כמקום שבו יחליטו ללדת את ילדיהם. באתר זה ייתכן ויהיה כדאי למוסד לכלול מידע שימושי ליולדות, סיור ויזואלי של מחלקות היולדות, המלצות ("testimonials", סיפורים של יולדות מרוצות) ופיצ'רים (features) שיווקיים נוספים.

במידה ולדעת הארגון יש מספר קהלי יעד, כדאי להתאים לכך את מבנה ועיצוב האתר, כך שכל קהל יעד יבין איזה חלק באתר מיועד לו. לדוגמה:

מוק-אפ של דף בית לאתר פיקטיבי - דוגמא למבנה דף בית שמכווין את הגולש

בדוגמה, שלושת המקטעים הטרפזים הם לחיצים. מבנה כזה מבהיר למשתמשים בכל קהל יעד מה מצופה מהם לעשות בדף הבית, ומנחה כל קהל על מה הוא אמור ללחוץ.

נניח שהגולש האידיאלי שלכם נכנס לאתר. על מנת למקד את מטרות קיומו של האתר לארגון, תשאלו את עצמכם את שתי השאלות הבאות:

  1. מה אתם רוצים שהוא יעשה באתר?
  2. מה הייתם רוצים "להרוויח" מביקור של גולש רלוונטי באתר?

הפרק הבא: אפיון מבנה האתר