פרק 1: איך יודעים אם צריך אתר חדש לארגון?

להלן מספר שאלות שעליכם בארגון לשאול את עצמכם: 

מתי נבנה האתר שלכם? 

אם האתר שלכם נבנה לפני יותר מ-5 שנים, סביר להניח שהוא מיושן ביחס לטכנולוגיות הקיימות היום, וכדאי לכם לבחון את האפשרות להחליף אותו. אתר ישן יכול לספק לגולשים חוויית משתמש גרועה ולהבריח אותם. 

האם האתר הקיים שלכם רספונסיבי?

רספונסיביות (responsiveness) היא מילה שלקוחה מהשפה האנגלית ומשמעותה המילולית היא תגובתיות. הכוונה בהקשר של אתרי אינטרנט, רספונסיביות מתייחסת לאופן שבו האתר מגיב לשינויים בגודל חלון הדפדפן/המסך המציג אותו. אתר רספונסיבי הוא אתר בעל מבנה גמיש, אשר מתאים את מבנהו ואת ממשק המשתמש שלו לרזולוציה ולגודל המסך של המכשיר שבו צופים באתר.

כדי שאתר ייחשב רספונסיבי במלואו, עליו להיראות טוב ועל ממשק המשתמש שלו לעבוד טוב בכל רזולוציה של מסך – ממסך של טלפון חכם קטן ועד למסך טלוויזיה גדול.

עד לפני כ-4-5 שנים, לא הייתה חשיבות גדולה למראה האתר במכשירים ניידים כמו טלפונים חכמים ומחשבי לוח (טאבלטים). עם השיפורים במהירות האינטרנט הקווי עם טכנולוגיית VDSL2, והאינטרנט הסלולרי עם ההצגה של רשתות 4G LTE, יותר ויותר אנשים גולשים באינטרנט באמצעות מכשירים ניידים.

Internet Usage Worldwide graph

לפי אתר הסטטיסטיקה StatCounter, באוקטובר 2016 השימוש העולמי באינטרנט באמצעות מכשירים ניידים עקף את השימוש הנעשה באמצעות מחשבים. יתרה מכך, במאי 2015, גוגל דיווחה (מוזמנים לקרוא כתבה על הנושא באתר SearchEngineLand) שבפעם הראשונה בהיסטוריה, נעשו יותר חיפושים במנוע החיפוש הפופולרי ממכשירים ניידים מאשר ממחשבים.

תצוגה במחשבים שולחניים וניידים (לפטופים) מכונה בשפה המקצועית בישראל "דסקטופ", מהמילה האנגלית desktop, ותצוגה במכשירים ניידים כמו טלפונים וטאבלטים מכונה "מובייל" (mobile). אם האתר שלכם נראה אותו דבר בדסקטופ ובמובייל – סימן שהוא אינו רספונסיבי.

על מנת להמחיש כיצד נראה אתר רספונסיבי לעומת אתר לא רספונסיבי, ניקח את אתר ynet כדוגמא:

כך נראה אתר ynet על מחשב שולחני:

מוק-אפ עם צילום מסך של ynet בדסקטופ

כך אתר ynet היה נראה אילו לא היה רספונסיבי:

צילום מסך של גרסה לא-רספונסיבית של ynet בטלפון נייד

כך אתר ynet הרספונסיבי נראה בטלפון נייד:

צילום מסך של גרסה רספונסיבית של ynet בטלפון נייד

בשורה התחתונה, אם האתר הקיים שלכם הוא לא רספונסיבי – התשובה היא חד משמעית: אתם צריכים אתר חדש. אתרים לא רספונסיביים נראים רע, משרים אווירה לא מקצועית לארגון ובעיקר גורמים לנטישה של מבקרים תוך שניות בודדות מרגע כניסתם לאתר.

החדשות הטובות

החדשות הטובות הן שכיום בתחום בניית האתרים, רספונסיביות נחשבת כבר לתכונה סטנדרטית. כל הפלטפורמות הפופולריות היום לבניית אתרים, כמו וורדפרס, ג'ומלה, ויקס ודרופל, תומכות ואף שמות דגש על בנייה רספונסיבית. אם ברצונכם לדעת יותר על הפלטפורמות הללו, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שכתבתי על ההבדלים בין הפלטפורמות השונות. אולי תמים מצדי לחשוב כך, אך אני מאמין שרוב בוני ובונות האתרים בישראל לוקחים כמובן מאליו את העובדה שעל האתר שהם בונים להיות רספונסיבי.

ממה להיזהר ומה חשוב לוודא

אם סטודיו, מתכנת או בונה אתרים רוצה לגבות מכם אקסטרה על בנייה רספונסיבית של האתר – תתרחקו מהם. דבר נוסף שחשוב לוודא הוא לדרוש שהאתר יעבוד בצורה טובה בגרסאות האחרונות של כל סוגי הדפדפנים המודרניים – Google Chrome, Mozilla Firefox ו-Microsoft Edge (המחליף של האינטרנט אקספלורר). אם יש לכם דרישה מיוחדת לתמיכה בדפדפנים ישנים כמו Internet Explorer, חובה לציין זאת בדרישות הפרויקט, וצריך לקחת בחשבון שככל שהתמיכה הנדרשת תהיה לגרסה ישנה יותר של הדפדפן, כך המחיר של הפרויקט יעלה. חשוב לדעת כי כיום הסטנדרט בתעשייה הוא לא לתמוך ב-Internet Explorer.