פרק 17: תהליך העבודה מול חברת בניית האתרים

כאן יש הבדל משמעותי בין ארגונים קטנים-בינוניים וארגונים גדולים, ולכן אתייחס לשניהם בנפרד.

ארגונים קטנים עד בינוניים

במידה ואתם צריכים עזרה באפיון האתר, כדאי להתייעץ עם מומחה או עם בונה האתרים במידה ויש לו ניסיון רב. במידה והאפיון נעשה נכון, העבודה אמורה לרוץ בצורה חלקה ובונה האתרים לא אמור ליצור אתכם קשר לעיתים תכופות במהלך הבנייה.

ישנם בוני אתרים אשר גובים תשלום על אפיון האתר (שזה לגיטימי). במידה שסיימתם עבודת אפיון עם בונה האתרים ולאחר מכן החלטתם לוותר או להחליף איש מקצוע, סביר להניח שתחויבו על שעות העבודה שדרש האפיון, כפי שיסוכם בחוזה. כמובן שלפני שמתחילים בהתקשרות עם חברת בניית האתרים, חשוב מאוד לחתום על חוזה מקיף.

בדרך כלל תהליך העבודה מול בונה האתרים כולל 3 שלבים עיקריים:

  1. אפיון
  2. עיצוב
  3. בנייה

רצוי לכלול בחוזה שנחתם בתחילת ההתקשרות עם הספק נקודת יציאה בכל אחד מהשלבים, וסביר שהספקים ידרשו תשלום על עבודתם במהלך שני השלבים הראשונים, וזוהי דרישה לגיטימית מפני שגם אם הפרויקט לא הושלם, הם השקיעו מזמנם ועבדו בשבילכם. יש ספקים שירצו לסכם תשלום לפי שעות בנקודת יציאה, ויש שירצו סכום גלובלי מסוים על שירות אפיון וסכום גלובלי מסוים על הכנת טיוטות עיצוב לאתר. תבחרו במודל שמתאים לכם.

בשלב העיצוב בדרך כלל מסכמים עם המעצב/ת על הכנת 2-3 עיצובי בסיס לבחירה. בוחרים את העיצוב המועדף ומתקדמים אתו. מקובל לקבוע עם המעצב/ת מספר סבבי "פינג-פונג": המעצב שולח טיוטה, הארגון מחזיר הערות ותיקונים, המעצב מתקן ושולח טיוטה חזרה וחוזר חלילה. תמיד יש תיקונים קטנים לאורך הדרך ולרוב המעצבים אין עם זה בעיה עקרונית (לא להגזים כמובן!), אך הגבלה ל-2-3 סבבי פינג-פונג היא מקובלת על מנת שתהליך העיצוב יהיה מהיר ויעיל. ממליץ לקרוא את הפרקים שעוסקים בעיצוב האתר.

בשלב הבנייה לא אמורה להיות יותר מדי התנהלות, אלא אם התפספסו דברים באפיון. כאשר בונה האתרים מגיש את האתר הגמור לבדיקה, חשוב מאוד לעבור על כל דפי האתר ולחפש טעויות ובעיות. רצוי לעשות את הבדיקה גם במחשב, גם בטאבלט וגם בסמארטפון, על מנת לבדוק את הרספונסיביות (יכולת ההתאמה לכל גודל מסך) של האתר. לאחר שמצאתם את כל הבעיות, תמסרו לבונה האתרים לתיקון. עד שאתם לא מרוצים ב-100%, אל תאשרו מסירה סופית של האתר.

במעמד חתימת החוזה, תוודאו שבונה האתרים מתחייב להעניק תמיכה לפרק זמן מסוים לאחר המסירה הסופית של האתר. אני אישית מעניק 3 חודשים של תמיכה ותיקון תקלות לאחר מסירה, ובמידה ויש עדכונים חשובים או פרצות אבטחה שמתגלות בוורדפרס אני מעדכן את הלקוחות ומציע עזרה בעדכון. אני ממליץ גם להכניס לחוזה סעיף שיקבע עלות שעתית לשכירת בונה האתרים במקרה שבעתיד תרצו לעשות שינויים/תיקונים. בדרך כלל מקובל לגבות בין ₪150-250 לשעה.

ארגונים ומוסדות גדולים

ארגונים ומוסדות גדולים במקרים רבים מעוניינים באתר גדול ומורכב, שדורש עבודה עם חברת בניית אתרים בעלת ניסיון בפרויקטים גדולים.

מומלץ מאוד לדרוש ממספר חברות שונות הצעות מחיר מפורטות אשר מקיפות את כלל תהליך בניית האתר: אפיון, עיצוב, חוויית משתמש, שפות התכנות שעל בסיסם נבנה האתר, מערכת ניהול התוכן שהולכים להשתמש בה, אופן אחסון האתר, שירותי תמיכה לאחר הבנייה (מאוד חשוב), לוחות זמנים, הזנת תוכן, דומיינים ותת-דומיינים (Subdomains), ועוד.

במקרים כאלה, בדרך כלל חברת בניית האתרים תמנה מצידה מנהל פרויקט. אני ממליץ בחום שהארגון ימנה מטעמו מתאם לפרויקט שיהיה אחראי שהתהליך מתבצע בצורה תקינה, יעילה ומועילה לארגון. לדעתי האישית חשוב שהמתאם מטעם הארגון יהיה בעל ידע מקצועי וטכני בתחום של תכנון והקמה של אתרים, על מנת שיוכל לעלות על חסרים ובעיות באפיון ולהתמודד עם סוגיות שעולות במהלך תהליך הבנייה. אם בארגון אין אדם מתאים שעונה על הדרישות, אני ממליץ לבחון עבודה עם יועץ חיצוני שייצג את האינטרסים של הארגון מול חברת בניית האתרים.

עבודה עם המעצבים: תדרשו 2-3 טיוטות של עיצובי בסיס לדפים הראשיים של האתר, תבחרו את המתאימה ביותר ואתה תמשיכו. אם אתם לא אוהבים אף אחת מהטיוטות, אל תוותרו – אל תבחרו בזאת שהכי פחות גרועה! תשלחו את המעצבים לחשוב מחדש ואף תשבו איתם כדי שיקבלו רעיון לכיוון שאתם מעוניינים בו. אם יש לכם מעצבים גרפיים בארגון ואפילו מעצב/ת פרילנס או סטודיו שאתם עובדים איתם בארגון – תתייעצו איתם, תקבלו חוות דעת מאנשי מקצוע – זה משתלם.

זה היה הפרק האחרון במדריך! מקווה שנהניתם. אם יש לכם שאלות, או שהרגשתם שפספסתי משהו, אשמח אם תגידו לי! מוזמנים בכיף לפנות אליי, ניתן לעשות זאת בדף "צרו קשר" באתר.

למידע נוסף ועדכני, אני מזמין אתכם לקרוא את הבלוג שבו אני מעלה מעת לעת פוסטים אשר עוסקים בחדשות, עדכונים ונושאים מעניינים הקשורים בתחום של בניית אתרים ושיווק באינטרנט.

הפרק הבא: