פרק 6: ארגון ובנייה של תוכן האתר

בתחומי השיווק באינטרנט, קידום אתרים ובניית אתרים יש ביטוי שכל איש מקצוע מכיר ויודע: "התוכן הוא המלך".

איכות התוכן והרלוונטיות שלו לגולשים הם בין הפרמטרים החשובים ביותר בקביעת הדירוג של האתר שלכם במנועי החיפוש. יש חשיבות לאופן שבו התוכן מסודר (תחת כותרות וכותרות משנה), לאיכות הכתיבה של התוכן מבחינה תחבירית, להקפדה על הגדרת טקסט אלטרנטיבי לתמונות (טקסט שמופיע במקרה שיש בעיה בטעינת התמונה), על קישורים פנימיים בין דפי האתר, ועוד.

היררכיה מסודרת של כותרות

כאשר כותבים תוכן לאתר הארגוני, יש לוודא שהכתיבה נעשית בצורה מסודרת. כלומר, הדף שאותו כותבים עוסק במספר נושאים, או בנושא ראשי ומספר תתי נושאים, יש להקפיד לשמור על היררכיית כותרות מסודרת בקובץ הטקסט שנמסר לבונה האתרים.

בהנחה שרוב הארגונים מוסרים לבוני האתרים את התוכן להזנה בקבצי וורד (.doc, .docx), אתן לכם טיפ כיצד ניתן לשמור על היררכיה מסודרת שבונה האתרים יכול לעקוב אחריה בקלות: שימוש בפונקציית הכותרות בתוכנת Microsoft Word.

שימוש בפונקציית הכותרות של וורד לכתיבה מסודרת של תוכן אתר האינטרנט

הסבר על פונקציית הכותרות בוורד, למי שלא מכיר: בסרגל הראשי בתוכנת וורד (בתמונה: Word 2016, סרגל Home). בצד ימין יש סרגל משנה ("Styles"/"סגנונות"), המכיל עיצובים לכותרת ראשית ("Heading 1", בעברית "כותרת 1") ולכותרות משנה (כותרת Heading 2-4). על מנת להגדיר טקסט ככותרת מסוימת, יש לסמן את הטקסט הרצוי, וללחוץ על ריבוע ה-Heading המתאים בתפריט הסגנונות. ניתן לראות תצוגה מקדימה של הטקסט שסימנתם בעיצוב הקבוע של הכותרת כפי שמופיע בתפריט הסגנונות ע"י ריחוף עם סמן העכבר מעל כפתור הכותרת.

Screenshot of the Microsoft Word Styles menu

ניתן אף לקבוע סגנונות מותאמים אישית לכל מסמך, ע"י עיצוב הכותרת שלכם כאוות נפשכם, סימון הטקסט המעוצב, לחיצה עם הכפתור הימני של העכבר על רמת הכותרת אותה אתם רוצים להתאים אישית (Heading 1-6), ובחירה ב-Update Heading to Match Selection, כפי שרואים בתמונה:

Microsoft Word Custom Title Styles

במידה ואתם מרכזים את כל התוכן של האתר במסמך אחד, אתם יכולים אף להקל על בונה האתרים ולחסוך בלבול על ידי יצירה אוטומטית של תוכן עניינים בתחילת המסמך, כאשר תוכן העניינים מתבסס על הכותרות שסימנתם באמצעות תפריט הסגנונות (וורד שואב אוטומטית את הכותרות המסומנות ומציג את מספרי הדפים שבו הכותרות ממוקמות, לפי הסדר שלהן. ניתן לקבוע אם הוא יציג גם כותרת משנה או לא. תוכן עניינים כזה יהווה מעין "מפת אתר" שתמחיש לבונה האתרים את המבנה הרצוי של האתר בצורה טקסטואלית ופשוטה.

אם תשתמשו בהיררכיית הכותרות של וורד, בונה האתרים יוכל בקלות לדעת איזה תוכן אמור להיות באיזה דף באתר, אילו כותרות הן כותרות משנה ומהי ההיררכיה של התוכן בכל דף. מניסיון, שיטה זו מונעת בלבולים רבים בשלב הזנת התוכן, במיוחד במקרים בהם יש כמות גדולה של תוכן.

קישורים פנימיים

המונח קישורים פנימיים מתייחס לקישורים ("לינקים") המצויים ברחבי דפי אתר אינטרנט אשר מובילים לדפים אחרים בתוך אותו אתר. לא ארחיב יותר מדי על הנושא, מפני שחיפוש זריז בגוגל של המונח "קישורים פנימיים" ימצא לכם מידע רב על מונח זה. ישנה מוסכמה בקרב אנשי מקצוע בתחום קידום האתרים, לפיה שילוב קישורים פנימיים בדפים השונים באתר מסייע לקידום האתר במנועי החיפוש.

קישורים פנימיים כוללים בתוכם את תפריטי הניווט השונים באתר, "פירורי הלחם" (באנגלית: breadcrumbs), קישורים בפוטר (footer, החלק התחתון של דפי האתר), וכמובן קישורים המשולבים בטקסט של דפי האתר השונים.

מי שמעוניין לדעת עוד על הנושא מוזמן לקרוא מאמר קצר אך קולע על קישורים פנימיים באתר של שמוליק דורינבאום.

הפרק הבא: אפיון האתר: פונקציונליות – אודיו, וידאו, חדשות אתר ועוד