פרק 9: עיצוב האתר – דגשים לארגונים קטנים ובינוניים

בפרק זה אדבר על עיצוב האתר, עם דגש לארגונים בגודל קטן עד בינוני. הפרק הבא יעסוק בארגונים גדולים ופרויקטים מורכבים, אם כי גם ארגונים גדולים יותר יכולים להרוויח מקריאת הפרק הנוכחי.

אפתח ואומר שבשוק יש המון (המון!) חברות בניית אתרים ופרילנסרים, ורובם מציעים חבילה שלמה הכוללת אפיון + עיצוב + בניית אתר. רובם המכריע של אותם אנשי מקצוע עושים זאת בוורדפרס. הסיבה לכך היא פשוטה – מבין כל הדרכים לבנות אתר – בנייה עם וורדפרס זה הכי קל. למעשה, ניתן לבנות אתר תדמית בסיסי מאוד בוורדפרס ללא ידע בתכנות. עם קצת ניסיון והיכרות עם הפלטפורמה, ניתן בהחלט לבנות אתר בסיסי באיכות סבירה עם ידע מינימלי בקוד.

עם זאת, בנייה של אתר ייחודי, מעוצב היטב בכל גודל מסך (מחשב, טאבלט וטלפון) ומוקפד (עם דגש על המוקפד) דורשת מיומנות עיצובית ויישומית (תכנותית). במאמר זה אסקור את האפשרויות השונות העומדות בפני ארגונים לעיצוב האתר. אתחיל בסקירה של ספקים שמציעים חבילות כוללות במחירים נמוכים יחסית לשאר השוק, ובהמשך אדבר בקצרה על  האופציה של עבודה עם שני ספקים שונים – מעצב ובונה אתרים. לסיום אדבר על העבודה עם חברות מבוססות המציעות פתרונות מתקדמים לאתרי אינטרנט גדולים ומורכבים.

בוני אתרים "לואו-קוסט"

ישנם לא מעט בוני אתרים אשר מציעים בניית אתר תדמית בסיסי בוורדפרס בטווח מחירים של בין 2500-3,000 ש"ח, כאשר החבילה כוללת שיחת אפיון של חצי שעה-שעה, עיצוב ובנייה על בסיס תבנית פרימיום (הסבר בפרק קצר אודות תבניות פרימיום), הערות ותיקונים והזנת תוכן. מדובר בסכום מאוד נמוך ואטרקטיבי, ולכן קראתי לזה "לואו-קוסט". כמובן שכמו בחברות התעופה, ברוב המכריע של המקרים, בסכומים האלה – התוצאה שמקבלים היא בהתאם.

אני אוהב לעבור על תיקי העבודות של חברות בניית אתרים כדי לקבל השראה ולקבל תמונה עדכנית של תחום בניית האתרים. במסגרת חברותי בכמה קהילות מקוונות של אנשי בניית אתרים, נתקלתי בלא מעט חברות בניית אתרים/פרילנסרים מסוג זה. באתרי הפורטפוליו של חברות שמציעות שירותי עיצוב ובנייה זולים ישנם הרבה אתרים בסיסיים ובינוניים, אך עוד לא ראיתי אתר אחד בודד שהיה ברמה באמת גבוהה.

עבודה עם בוני אתרים המציעים חבילות כוללות במחיר נמוך יכולה להיות מתאימה לכם במידה ו:

  1. הארגון שלכם קטן
  2. אתר האינטרנט אינו מהווה נדבך משמעותי באסטרטגיה השיווקית של הארגון
  3. אתם מעוניינים לבנות לארגון אתר האינטרנט שיהווה סה"כ כרטיס ביקור דיגיטלי בסיסי של הארגון עם מידע כללי ודרכי יצירת קשר ולא ישמש להרבה מעבר לכך.

אין בעיני בעיה עקרונית עם בוני אתרים שמציעים חבילות שלמות ב-2,500-3,000 ש"ח, מפני שיש התאמה בין המחיר הנגבה לאיכות המוצר שמקבלים.

כמובן שהמחיר של כל אתר תלוי בתכונות והשירותים שרוצים שהאתר יציע לגולשים ולארגון, כפי שפירטתי במאמר על הפונקציונליות באתר הארגוני.

למידע נוסף בנושא עלויות, אני מזמין אתכם לקרוא את הפרק שעוסק בעלויות של בניית אתר ארגוני.

עבודה מול שני ספקים נפרדים – מעצב ובונה אתרים

למה חשוב לעבוד עם מעצב

בעיני, על מנת שאתר אינטרנט ייראה ייחודי ויציג ממשק משתמש נכון ופרקטי, כדאי מאוד לעבוד עם מעצבת שמתמחה בתחום של עיצוב אתרים. ניתן לראות את הרמה, הסגנון והיכולות של מעצבת אתרים לפי תיק העבודות שלה. רצוי שתבקשו לראות אתרים פעילים שכרגע באוויר – כך תדעו שהעיצוב הוא ישים, רספונסיבי (מותאם היטב לכל גודל מסך) ונעשה יחסית לאחרונה.

דגשים לעבודה עם שני ספקים נפרדים

יש מקרים בהם בוני אתרים יציעו לכם לעבוד עם מעצב/ת אתרים מטעמם/ן. אין עם זה שום בעיה, להפך – זה יכול מאוד לפשט את תהליך העבודה. עם זאת, תדרשו לראות את תיק העבודות של המעצב/ת, ואם הוא לא מוצא חן בעיניכם, חשוב שתדרשו שבונה האתרים יביא מעצבת אחרת או שאתם תביאו מישהי בעצמכם שאתם סומכים עליה ו/או עשתה עליכם רושם טוב.

במקרה שעובדים עם שני ספקים נפרדים, חשוב שתהיה בארגון פרויקטורית שתהיה אחראית על הסנכרון ביניהם. על הפרויקטורית לוודא שהאפיון ברור ומובן לשניהם, שיש ביניהם וביניכם תיאום ציפיות מלא, ושבמידה ועובדים עם תבנית מוכנה מראש, שהמעצבת תסתמך במידת הצורך על המבנים הקיימים של התבנית בתהליך העיצוב.